Levandulový čaj

Pomáhá při nervových poruchách, spánku a zažívacích potížích.

Ochutnali jste někdy levandulový čaj? Pokud ano, tak jistě víte, že se jedná o velmi specifickou a příjemnou chuť. Vlastně cítíte vůni levandule i ve svých ústech. Pokud ne, tak čtěte dál a určitě ho ochutnejte..

Na co je levandulový čaj?

Levandulový čaj se používá na uvolnění svalstva a psychiky. Má uvolňující účinky při žaludečních křečích, neklidu a při potížích s usínáním. Při vnějším užívání je levandule účinná na revma a špatně se hojící rány. (Wenzel 2014, Altmann 2008)

Farmakologické výzkumy na Univerzitě ve Frankfurtu v roce 2010 potvrdili, že přípravek s obsahem levandulového oleje má při úzkostných poruchách stejné účinky jako běžná psychofarmaka. (Wenzel 2014)

Čaj z levandule

Jak uvařit čaj z levandule?

Návod k přípravě levandulového čaje je poměrně jednoduchý. Stačí si doma vypěstovat levanduli lékařskou nebo si ji koupit ve formě sypaného čaje v BIO kvalitě – (doporučujeme koupit zde). A s kódem ILELK93 získáte na e-shopu Econea.cz 10% slevu na celý svůj nákup. (Pssst slevy více než 20 % na econea.cz naleznete zde).

POZOR: vhodná na čaj je levandule lékařská, Lavandula Grosso je určená primárně na olej / parfémy a ke konzumaci není vhodná.

Návod k přípravě levandulového čaje:
  1. nasypte 1 čajovou lžící do hrníčku (cca 200 ml)
  2. přelijte vroucí vodou (100ºC)
  3. nechejte 5-10 minut louhovat
  4. můžete zcedit

Jak dlouho louhovat levandulový čaj?

Mnozí se ptají, jak dlouho louhovat levandulový čaj. V našem případě uvádíme 5-10 minut. K deseti minutám bude chuť intenzivnější a po této době by mohl být čaj pro někoho příliš hořký. Zkuste sami otestovat správnou dobu, nicméně 5-7 minut je naprosto ideální.

Závěr

A jak vlastně chutná levandulový čaj? Voní po levandulích, je malinko hořký a trpký. Pokud chcete méně hořkosti, louhujte kratší dobu a můžete osladit medem nebo třtinovým cukrem. Trpkost se sníží také, ta však díky tříslovinám pomáhá na křeče.

Zdroje:

ALTMANN, Petra a Fidelis HAPPACH. Léčivá síla klášterních bylinek. V Kostelním Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2008. ISBN 978-80-7195-277-0.

BADER, Sarah. Príručka pre milovníkov levandule. Slovak edition: Citadella, 2018. ISBN 978-80-8182-109-7.

WENZEL, Melanie. Léčivé rostliny: nejlepší využití pro zdraví celé rodiny. Praha: Grada, 2014. ISBN 978-80-247-5155-9.

5 komentářů. Nechte nové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Pošlete odkaz přátelům

Levandulový newsletter

Získejte speciální upozornění ke stříhání levandule, k návštěvě levandulových farem nebo na nové články. S námi už nic neprošvihnete.

Podobné články

Exit mobile version