Ekologické praní nejen s vůní levandule

Zdravěji a bez zbytečné chemie.

V dnešním článku se podíváme na ekologické praní. Z toho důvodu jsme si vybrali všechny ekologické značky, které je možné na udržitelném e-shopu Econea.cz koupit a následně je podrobili osobnímu testu.

Aktualizováno 26.4. 2024: Přes rok používáme Sonnet prací gel 10 L + změkčovač vody 5 Kg + větší skvrny bělící prášek 450 g (odkazy s 10% slevou níže u testu Sonnet). Pereme několikrát do týdne pro dvě malé děti, dva dospěláky a jsme maximálně spokojeni. Po roce nám zbývá cca 1/5 pracího gelu a přes 1/2 změkčovače vody. Spotřeba a spokojenost nás překvapila natolik, že jsme museli dopsat aktualizaci do článku.

S některými značkami máme dlouhodobé zkušenosti, s jinými částečné nebo žádné. Ekologické praní nám stále unikalo a přišlo nám obrovsky složité a komplikované – a ono tomu tak na první pohled opravdu je. Ekologické praní je neskutečně složité. Nasát problematiku nám zabralo dny a tady je výsledek.

Ušetřili jsme vám čas testem, zjištěním důležitých informací, ale také vložením odkazů, skrze které si můžete produkt ihned koupit. 

Ušetřete se slevou 10 % na Econea.cz na konci článku.

Testovali jsme produkty značek Sonett, Yelow&Blue od Tierra Verde, Bio-d a Ecover. Primárně jsme vybrali produkty s vůni levandule, nicméně ve finále je vůně pouze jeden parametr, který v našem díle ekologického praní budeme hodnotit a na své si tak přijde každý, koho ekologické praní zajímá. Vzali jsme to od podlahy a udělali komplexní přehledový článek o ekologickém praní.

ekologické praní s vůní levandule

Obsah článku:

 1. Proč prát ekologicky
 2. Jak prát ekologicky
 3. Tierra Verde recenze pracího gelu
 4. Sonett recenze pracího gelu
 5. Bio-D recenze pracího gelu
 6. Ecover recenze pracího gelu
 7. Srovnání ekologických pracích gelů
 8. Shrnutí a vítěz testu
 9. Finální doporučení

1. Proč prát ekologicky

 1. Běžné prací prostředky obvykle obsahují chemický lektvar látek, které během 24 hodinového dotyku vstřebáváme skrze naši kůži.
 2. Rádoby čisté a chemicky voňavé prádlo‎ však obsahuje možné toxické látky, které jsou pro nás škodlivé a v přírodě se obvykle nerozloží.
 3. Podobně těžko odbouratelné a toxické jsou i aviváže, které jsou měkké díky chemikáliím, jimiž obalí naše oblečení. Aviváž je obvykle používaná spíše ze zvyku a s klidem ji můžete při eko-praní vyřadit.
 4. Ekologické praní představuje téměř nulovou zátěž pro životní prostředí a tedy i pro nás a naše zdraví.

2. Jak prát ekologicky

 1. Uvědomit si, proč chcete prát ekologicky.
 2. Vyberte si značku, která vás oslovuje filosofií, cenou nebo třeba pocitem.
 3. Změřte si tvrdost vody.
 4. Odhodlejte se a začněte zkoušet ekologické praní.
Ad 3. Jakou máte tvrdost vody?

Většina ČR má středně tvrdou až tvrdou vodu a jedním z nejvíce podceňovaných produktů je ten na úpravu tvrdosti vody – protože jinak zbytečně vyléváte oknem drahý prášek bez uspokojivého výsledku. Z toho důvodu může většina z nás na ekologické praní zanevřít a vrátit se zpět k tradičnímu postupu – my jsme to měli podobně.

tvrdost vody a ekologické praní
Zdroj mapy: jakupravitvodu.cz

Jak zjistit tvrdost vody?
 1. Pokud odebíráte vodu z řádu, váš dodavatel na webu uvádí kompletní složení vody a tedy i její tvrdost, která se v čase příliš nemění. Do Google stačí zadat dotaz „tvrdost vody vaše lokalita“‎ např. „tvrdost vody Uherské Hradiště“‎ – pro UH naleznete tabulku zde (sloupeček Suma Ca+Mg) a vysvětlení hodnot zde.
 2. Pokud máte vodu z vlastního zdroje, můžete použít testovací pásek na určení tvrdosti vody – možné koupit zde.

Ve většině ČR je středně tvrdá až tvrdá voda a proto je třeba k ekologickým práškům přidávat změkčovač vody (možné koupit zde), který upraví tvrdost vody, sníží množství použitého prášku a zvýší výsledný efekt praní.

3. Recenze pracího gelu Tierra Verde

Tierra Verde je český výrobce ekodrogerie z Popůvek u Brna. S produkty firmy Tierra Verde – Yellow&Blue se můžete setkat především v bezobalových obchodech, kde mají své velké kanystry, čímž se mimo jiné snaží o snižování plastového odpadu.

levandulový prací gel yellow and blue

Produkty Tierra Verde jsou vhodné pro citlivou pokožku, tedy i pro alergiky nebo lidi trpící ekzémem. Prací prášky totiž neobsahují ropné deriváty, fosfáty, chlór, syntetickou parfemaci, enzymy a barviva, odpěňovače či opticky zjasňující látky. Základem produktů je výtažek z mýdlových ořechů v BIO kvalitě. Mýdelník – lat. Sapindus Mukorossi, roste v Nepálu a Indii a má dezinfekční účinky.

Sapindus Mukorossi‎ na stromě zralý Sapindus Mukorossi‎ mýdelník na praní
Foto: Mýdelník‎ (1, 2, 3)

Certifikace a ocenění:

+ EcoGarantie: využívané suroviny jsou v BIO kvalitě bez enzymů a GMO.
+ Produkty splňují přísné standardy kvality, bezpečnosti a šetrnosti.
+ Suroviny pocházejí z udržitelného zdroje a v BIO kvalitě.
+ Firma respektuje dodržování lidských práv.
+ Netestují na zvířatech.

Ekologické praní s Tierra Verde

 1. Odstranění skvrn – prvním krokem je odstranění zásadnějších skvrn, pokud máte běžně znečištěné prádlo, můžete pokračovat bodem 2.
  • Žlučové mýdlo (nebo mýdlo z olivového oleje): na skvrny od mastnoty, potu, krve, trávy či hlíny používáme žlučové mýdlo. Jeho použití je jednoduché: textil se navlhčí, nanese se mýdlo a promne se. Nechá se 15 minut účinkovat, důkladně se opláchne a skvrna by měla zmizet. My však oblečení po nanesení a opláchnutí mýdla dáváme přímo do pračky. Máme s ním velmi dobré zkušenosti. Koupit se dá zde.
  • 
Puer bělící prášek: je skvělý na znečistěné bílé, světlé nebo stálobarevné prádlo. Postup je jednoduchý: do mísy nalijete vodu o teplotě alespoň 60°, přidáte dvě lžíce Pueru, zamícháte, vložíte prádlo a celé ho ponoříte – ideálně ponecháte přes noc. Funguje opravdu skvěle. Dá se koupit zde. 
 2. Ekologické praní – druhým krokem je samotné praní.
 3. Přidání máchadla bývá obvykle opomíjené.
  • Máchadlo vypláchne zbytky pracího prášku a zvyšuje kvalitu vypraného oblečení můžete si ho koupit zde.
  • PS: máchadlo lze vyrobit i doma smícháním 150 g kyseliny citronové (možné koupit zde) + 800 ml vlažné vody.
 4. Volitelně můžete pokračovat bodem 4, ve kterém přidáte aviváž.
  • POZOR máchadlo, není aviváž. Aviváž není třeba přidávat k přírodním materiálům nýbrž se používá primárně ke zbavení statického náboje, provonění a zjemnění.
  • Dále není vhodná pro prádlo, které vstřebává vlhkost (ručníky, utěrky, ložní a spodní prádlo nebo funkční sportovní oblečení).
  • Aviváž můžete koupit zde.
TIPY k čistění pračky s Tierra Verde
 1. Pračku je třeba čas od času vyčistit (cca 4-6 do roka), nejlépe tak učiníte jedním hrnkem kyseliny citronové (možné koupit zde), kterou vysypete do bubnu pračky, přidáte starý ručník a zapnete na 90°C. Samotný výrobce potvrzuje, že dojde k vyčištění a desinfekci pračky.
  • My jsme prali na 95°C (máme buď 60 nebo 95 a zástupci Tierra potvrdili, že je to ok), 1200 otáček a necelé 2 hodiny praní (stačila by hodina).
  • Výsledek byl překvapivý a pračka opravdu zasloužila očistu.
  • PS: opravdu dejte do pračky starý ručník k zachycení a odplavení nečistot. Některé nečistoty na ručníku zůstaly, tak jsme ještě pustili 20 minutový program naprázdno a ručník přidali k dalšímu praní.
 2. Mastnotu a zápach z pračky můžete odstranit bělícím práškem PUER (možné koupit zde). Postup je podobný: vysypete 200 g Pueru do bubnu pračky, přidáte starý ručník a zapnete na 90°C.
Praní s Tierra Verde ve videu:

Plusy / mínusy

+ Komplexní nabídka produktů.
+ Vyráběná v Česku našimi lidmi.
+ Přísný certifikát EcoGarantie.

– Nutné mít vícero produktů.
– Z počátku se zdá praní složitější.
– Prvotní náklady produktů jsou vyšší.

4. Recenze pracího gelu Sonett

Sonett je německý výrobce ekodrogerie, který velmi důsledně řeší kvalitu svých surovin a jejich dopad na naše zdraví a životní prostředí. Sonett zřejmě vyrábí nejkvalitnější a nejčistší ekologickou drogerii, kterou lze v Česku sehnat.

levandulový prací gel sonett

Certifikace a ocenění:


+ EcoGarantie:využívané suroviny jsou v BIO kvalitě bez enzymů a GMO a jejich kompletní biodegradabilitu.
+ EcoControl: společnost je pravidelně nezávisle kontrolována, testována a dodržuje přísná kritéria na kvalitu.
+ Stop Climate Change: zaručuje, že Sonett při výrobě neprodukuje téměř žádné emise CO2.
+ Natural Cosmetics Standard (NCS): kosmetiku bez parabenů, silikonů, ftalátů, mikroplastů či genetické modifikace.
+ Vegan Society: že žádné produkty neobsahují živočišné suroviny a nebyly testované na zvířatech.
+ Certified Sustainable Economics (CSE): Sonett nahlíží ze 3 různých pohledů ekologie, společenský rozměr a ekonomika.
+ Nature Care Product (NCP): Výrobky jsou v recyklovaných obalech a suroviny pro výrobu jsou pěstovány organicky.

Ekologické praní s produkty Sonett

 1. Znečištěné prádlo je nutné naložit do odstraňovače skvrn, který můžete koupit zde.
  • S PUERem od Tierra Verde jsou cenově srovnatelné a mají podobné složení. Navíc má 15 – 30 % uhličitanu sodného, což je soda na praní, která historicky pomáhala k praní celá staletí.
  • Tento bělící prostředek se používá také pro odstranění skvrn u bílého a stálobarevného prádla + k rozjasnění zažloutlého nebo zašedlého prádla.
  • Podobně jako PUER odstraňuje skvrny od ovoce, červeného vína, čaje, kávy, trávy atd.
  • Použití je stejné jako u PUERu – prádlo se namočí ideálně přes noc do vody, která má teplotu alespoň 60 stupňů a více.
 2. Samotné praní u nás probíhalo tak, že jsme použili tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo s vůní levandule (koupit můžete zde nebo bez vůně zde)
  • Plus jsme přidali změkčovač vody přímo od Sonett. Nejlépe vychází kilové balení, které můžete koupit zde.
  • Složení s Tierra Verde má úplně stejné a balení od Sonett je o pár korunek levnější.
 3. Volitelně můžete použít Sonett máchadlo, které pomáhá odstranit zbytky pracího prostředku a neutralizuje vodu. To je prospěšné pro lidi s citlivou pokožkou – většina pracích prostředků je totiž zásaditých (koupit můžete zde). Je o pár korun levnější než Tierra Verde výše, ale zase nevoní po levanduli.
Plusy / mínusy

+ 100 % přírodní a univerzální na bílé i barevné prádlo.
+ Velmi kvalitní, čistá a německá ekodrogerie.
+ Jsou v BIO kvalitě, což není u kosmetiky standardem.
+ Vhodné pro použití se septiky a domácí čističkou.
+ Vhodné i pro lidi s citlivou nebo alergickou pokožkou.

– Oproti ostatním produktům dražší.
– S tvrdší vodou potřeba využít změkčovače.
– S větší špínou potřeba využít odstraňovač skvrn.

5. Recenze pracího gelu Ecover

Ecover je Belgická společnost založená v roce 1979. V Ecoveru se krom výroby prostředků pro domácí ekologické použití snaží i o radikální snížení používání vody.

levandulový prací gel ecover

Certifikace a ocenění:

+ EcoCert Natural Detergent. Ne všechny produkty značky Ecover mají certifikát EcoCert.
+ Certifikace, která tlačí na složení produktů, které musí mít z 95 % přírodní ingredience.
+ Výrobní proces a distribuční proces musí být udržitelný a bez zbytečného odpadu.
+ Produkty nejsou testované za zvířatech certifikace Cruelty-free Leaping Bunny.
+ Certifikace „B Corporation“ – firmy, které nechtějí být nejlepší NA světě, ale nejlepší PRO svět.

ecover ekologické praní
Zdroj obrázku econea.cz

Ekologické praní s Ecover Essential

 1. Ecover nenabízí řešení pro více špinavé prádlo. Řešením je zvýšení dávkování pracího gelu nebo řešení od Tierra Verde nebo Sonett k odstranění drobnějších nebo větších skvrn (odkazy výše).
 2. U tvrdší vody je tomu stejně. Musíte zvýšit dávkování gelu nebo využít změkčovač (odkaz výše).
 3. Pro praní jsme zkoušeli dva produkty:
  • Ecover Essential Prací gel na jemné prádlo s levandulí (aktualizace 2024 – bylo možné koupit zde, Econea však už nemá v nabídce).
  • A Ecover Essential Koncentrovaný prací gel (aktualizace 2024 – bylo možné koupit zde, Econea však už nemá v nabídce).
 4. Alternativně můžete využít máchadlo pro odstranění zbylého pracího prášku z prádla. Nicméně i zde budete nuceni sáhnout po produktech Tierra Verde nebo Sonett.

Rozdíly Ecover Essential:

Ecover Essential Prací gel na jemné prádlo s levandulí (1 l) a výrobce uvádí 22 dávekU tohoto jediného produktu uvádí výrobce dávkování pro 2,5 kg prádla, ostatní uvádí 4-5 kg. U Ecover Essential Koncentrovaný prací gel (1 l) výrobce uvádí 20 dávek.

Ecover Essential na jemné prádlo vychází podobně jako ostatní testované produkty jiných značek – nicméně jak jsme již podotýkali, je zde otázka v samotném dávkování, který by mělo být dle informací vyšší > tzn. méně dávek > tzn. vyšší cena za dávku. Ceny Ecover Essential koncentrovaný jsou pak za jednu dávku nejvyšší ze všech námi testovaných produktů.

Pokud se podíváme na rozdíly v užití, tak Ecover Essential na jemné prádlo jak již z názvu vyplývá je určený primárně pro praní jemného prádla a vlněného oblečení. Kdežto Ecover Essential koncentrovaný je vhodný pro praní bílého i barevného prádla bez omezení – není však vhodný pro vlnu a hedvábí.

Plusy / mínusy

+ Pro citlivou pokožku, alergiky a děti.
+ Neškodí vodním živočichům a rozloží se v přírodě.
+ Vhodné také pro ČOV a kořenové čističky.
+ Obaly 25 % recyklovaný plast, 75 % cukrová třtina.
+ 90 % výroby z recyklovaných a obnovitelných zdrojů.

– Zavádějící počet dávek v balení.
– Produkty jsou jedny z nejdražších v testu.
– Nenabízí produkty pro změkčení vody.
– Nemají produkty pro více znečištěné prádlo.
– Je nutné doplnit o produkty jiné firmy.

6. Recenze pracího gelu Bio-D

Biodegradable (zkráceně Bio-D) je název britské rodinné firmy, která se přes 30 let zabývá výrobou ekologických produktů. Už její název v překladu znamená „biologicky rozložitelný“‎, což jde ruku v ruce s výběrem surovin nejvyšší kvality, rostliného původu a primárně z obnovitelných zdrojů.

levandulový prací gel biod

Certifikace a ocenění:

+ Allergy UK: 100% hypoalergenní neboli vhodné i pro citlivou pokožku.
+ The Vegan Society: žádné produkty neobsahuji živočišné suroviny.
+ ISO 14001: systém eviromentálního managementu, zjednodušeně snižování dopadů na životní prostředí.
+ HHPS certifikát (Cruelty free): netestování na zvířatech.
+ Ocenění „Best Buy – nejlepší nákup“‎ od britského časopisu odpovědného za spotřebitele (Ethical Consumer Magazine) za nejúčinnější produkty, mimo jiné i v kategorii pracích prášků.
+  Ekologické ocenění Green Apple nebo Green Business of the Year.

Ekologické praní s Bio-D

 1. Bio-D nenabízí řešení pro více špinavé prádlo. Řešením je zvýšení dávkování pracího gelu nebo řešení od Tierra Verde nebo Sonett k odstranění drobnějších nebo větších skvrn (odkazy výše).
 2. U tvrdší vody je tomu stejně. Musíte zvýšit dávkování gelu nebo využít změkčovač (odkaz výše).
 3. Pro samotné praní jsme si vybrali Bio-D Tekutý prací gel s vůní levandule (možné koupit zde).
 4. Jestliže perete prádlo ze syntetických materiálů a chcete ho zbavit statického náboje, trošku provonět a na omak zjemit, můžete použit Bio-D Aviváž s vůní levandule (aktualizace 2024, bylo možné koupit zde, nicméně econea již nemá v nabídce).
 5. Jestliže chcete z prádla vypláchnout zbytky pracího gelu, je nutné využít máchadlo od Tierra Verde nebo Sonett.
Plusy / mínusy

+ Pro citlivou pokožku a pro děti.
+ Čistě z přírodních zdrojů.
+ Vhodné pro septiky a domácími čističky.
+ Obaly ze 100% recyklovaných materiálů.

– Nenabízí produkty pro změkčení vody.
– Nemají produkty pro více znečištěné prádlo.
– Je nutné doplnit o produkty jiné firmy.

7. Srovnání ekologických pracích gelů

V první fázi testování jsme porovnávali produkty na odstranění skvrn, se kterými už máme mnohaleté zkušenosti od značky Tierra Verde. Nutno podotknout, že i Sonett si vede podobně – mají totiž téměř stejné složení. Z počátku jsme většinu bílého prádla z důvodu oživení barvy naložili přes noc do bělícího prostředku (např. PUER) a poté vyprali. Na lokální znečištění nám roky velmi dobře funguje žlučové mýdlo a mýdlo z olivového oleje má prý podobnou funkčnost – to se ještě chystáme testovat.

Jak probíhalo testování

Samotné praní probíhalo tak, že jsme po změření tvrdosti vody vždy přidávali změkčovač vody, po kterém bylo prádlo „jiné“‎. Při našich prvních pokusech jsme totiž změkčovač vynechávali a výsledky společně s množstvím produktů nás na roky od ekologického praní odradily. Nyní už jsme byli chytřejší a změkčovač opravdu použili. + k němu přidávali různé prací gely a máchadlo. Výsledná kvalita praní byla u testovaných produktů +- podobná. Aviváž jsme používali pouze k testu a její přínos příliš nevnímáme a tudíž ji nepotřebujeme.

Jak podpořit vůni

Setkali s tím, že vůně levandule byla cítit pouze po čas praní nebo sušení. Později z prádla cítit příliš nebyla. Z toho důvodu doporučujeme dokoupit levandulový éterický olej (koupit možné zde a pro citlivější pokožku volte raději levanduli lékařskou – zde). Olej nakapete na kus ručníku vloženého do sušičky k prádlu nebo do skříně. Výhoda je, že pokud zvolíte neutrální vůni pracího prášku, tak jednak ušetříte a taky můžete krom levandule kombinovat různé vůně: např. vůni pomeranče nebo citronové trávy.

odmerka do pracky
Většina testovaných produktů má krom různého dávkování jinak velká víčka, která nemají označení objemu‎. Proto se nám osvědčila tato nenápadná, ale nápomocná odměrka, kterou lze vložit přímo do pračky a stojí 19 Kč – koupit ji můžete zde.

Tvrdost vody / znečištěníLehkéNormálníVelké
Měkká50 (Sonett)
35 ml (Ecover konc.)
54 ml (Ecover jemné)
30 ml (Tierra Verde)
60 ml (Sonett)
40 ml (Ecover konc.)
40 ml (Bio-D)
75 ml (Sonett)
50 ml (Ecover konc.)
50 ml (Bio-D)
Střední60 ml (Sonett)
40 ml (Ecover konc.)
72 ml (Ecover jemné)
75 (Sonett)
50 ml (Ecover konc.)
50 ml (Bio-D)
45 ml (Tierra Verde)
100 (Sonett)
60 (Ecover konc.)
60 (Bio-D)
Trvdá60 (Sonett)
50 (Ecover konc.)
75 ml (Sonett)
60 ml (Ecover konc.)
60 ml (Bio-D)
100 (Sonett)
70 (Ecover konc.)
80 (Bio-D)

Níže můžete vidět rámcové srovnání počtů dávek a cen za jednu dávku testovaných značek. Nutno podotknout, že výrobci uvádějí množství na základě různých parametrů tvrdosti a míry znečištění, které jsme přepočítávali. Nejlevněji vychází prací gel Yellow&Blue od Tierra Verde a nejdráž Ecover v závěsu se Sonett.

Nutno podotknout, že většinou máme prádlo jemně znečištěné (tzn. méně gelu než je v tabulce = levnější dávka) a pro skvrny používáme žlučové mýdlo (za 100 Kč vydrží věčně).

ProduktCenaDávkování*Počet dávekCena za dávku
Ecover jemné prádlo95 Kč (1 l)81 ml12,3 dávek**7,7 Kč**
Tierra Verde180 Kč (1 l)45 ml22 dávek8,18 Kč
Sonett165 Kč 1l***75 ml13,3 dávek12,4 Kč
Bio-D243 Kč (1 l)50 ml20 dávek12,5 Kč
Ecover koncentrovaný255 Kč (1 l)50 ml20 dávek12,75 Kč

* Dávkování je pro normální znečištění a středně tvrdou vodu.
** Ecover uvádí pro 2,5 kg prádla pro pračku na 4,5 kg. Tzn. počet dávek jsme přepočítali na velikost pračky 4,5 kg a lehké znečištění (hodnoty pro normální znečištění výrobce neuvádí).
*** Sonett se prodává v balení po 2 l za 329 Kč.

8. Ekologické praní – vítěz testu

ekologicke praci prasky a gely

Sonett dbá na každičký detail své výroby i výběru surovin produktů a pokud vám nevadí malinko vyšší cena než u Tierra Verde, doporučujeme jít touto cestou. Myslíme si, že je to opravdu to nejlepší, co se dá na trhu sehnat.

ProduktÚčelDávkováníCenaNáš názor
Mýdlo na skvrnyOdstranění skvrn Minimální119 Kčdoporučujeme
Bělící prášek PUEROdstranění větších skvrn (bílé a stálobarevné prádlo)1-2 lžíce165 Kčdoporučujeme
Prací gel s levandulíPrací gel (pro méně znečištěné prádlo)30 ml gelu180 Kčdoporučujeme
Změkčovač vodyK úpravě tvrdé vody (volitelné)cca 2,5 lžíce165 Kčdoporučujeme téměř všem
MáchadloVypláchnutí zbytky mýdla z prádla a změkčení (volitelné)30 ml150 Kčdoporučujeme alespoň zkusit
AvivážZbavení statického náboje a provonění (volitelné)30 ml165 Kčnemusí být

Většině však osobně doporučujeme jít cestou propracované řady Yellow&Blue od lokální brněnské značky Tierra Verde. Jedná se o komplexní produktovou řadu, která efektivně a nákladově přiměřeně vypere špinavé prádlo.

ProduktÚčelDávkováníCenaNáš názor
Sprej na skvrnyOdstranění skvrn Minimální99 Kčdoporučujeme
Bělící prostředekOdstranění větších skvrn (bílé a stálobarevné prádlo)1-2 lžíce159 Kčdoporučujeme
Prací gelZákladní prací gel na praní  (pro méně znečištěné prádlo)30 ml gelu329 Kčdoporučujeme
ZměkčovačÚprava tvrdé vody (volitelné)cca 2,5 lžíce179 Kčdoporučujeme téměř všem
AvivážVypláchnutí zbytky mýdla z prádla a změkčení (volitelné)30 ml129 Kčdoporučujeme alespoň zkusit

Ostatní značky řeší pouze dílčí části ekologického praní nebo eko-kosmetiky obecně a jsou spíše kompromisem u kterého je třeba doplňovat buď z řady Tierra Verde nebo Sonett. Není to tedy tak, že by Ecover nebo Bio-D byly špatné produkty, jen neřeší komplexitu a ve výsledku jsou spíše dražší.

Eko²

Co znamená Eko²? Pokud přemýšlíte ekologicky a ekonomicky, pak doporučujeme variantu co největšího balení sypkého prášku bez vůně + změkčovač vody + pro více znečištěné prádlo bělící prášek na větší skvrny / žlučové mýdlo + potenciálně éterický olej pro vůni. S touto kombinací se ekologické praní dostane na ceny běžných pracích prášků.

 • Tip Sonett: prací prášek 10 Kg + změkčovač vody 5 Kg + větší skvrny bělící prášek 5 Kg.
 • Tip Tierra Verde: prací prášek Tierra Verde 5 Kg nebo 15 Kg + 5 Kg nebo 15 Kg + větší skvrny PUER 5 Kg nebo 15 Kg.

Alternativně můžete přidat éterický olej pro vůni nebo máchadlo pro vypláchnutí pracího prášku. Osobně však stačí znečištění odstranit žlučovým mýdlem za 100 Kč (vydrží věčně) a na praní smíchat prací prášek a změkčovač = super ekonomická varianta.

Větší balení vyjde levněji na jednu pračku a ušetříte za dopravu i emise.

9. Finální doporučení

 1. Uvědomte si, že ekologickým praním můžete chránit své zdraví, přírodu, ale i budoucnost. 
 2. Udělejte důležitý krok a ekologické praní alespoň zkuste, uvidíte, že to jde lépe, než jste si mysleli.
 3. Vyberte si jednu značku, které věříte a projděte si jejich doporučený proces praní.
 4. Prádlo můžete třídit nejen podle barvy, ale i podle míry znečištění.
 5. Kapacitu pračky dostatečně plňte, ideálně ze ¾.
 6. Pračku pravidelně čistěte (cca 4-6 do roka). Předejte tak drahým opravám nebo koupi nové pračky.
 7. A především, sdílejte prosím tento článek o ekologické praní se svým okolím a pomozte ostantím k dalšímu zelenému krůčku.

Chci taky prát šetrně s eko pracími prostředky a SLEVOU 10 %.
Do své objednávky stačí zadat slevový kód ILELK93.

econea.cz poděkování

Aktualizováno 26.4. 2024

5 komentářů. Nechte nové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Pošlete odkaz přátelům

Levandulový newsletter

Získejte speciální upozornění ke stříhání levandule, k návštěvě levandulových farem nebo na nové články. S námi už nic neprošvihnete.

Podobné články