Zajímá vás, jak být na podzim a v předvánočním čase víc v klidu a pohodě? Jak omezit stres a napětí?
Podzim sebou často přináší méně sluníčka, méně pohybu a chladnější počasí. Pro méně odolnější to může znamenat častější změny nálad, smutek nebo více stresu.
V dnešním článku se proto podíváme na několik tipů, které vám a vašemu okolí od stresu a napětí pomohou. Článek obsahuje krom osobních zkušeností také rady od odborníků a vědeckých studií.
Jak na stres obecně?
- Více se hýbejme – pohyb není jen prospěšný pro zdraví, ale také pro naši náladu. Dokonce v jedné studii (Babyak et. al. 2000) porovnávali účinky pohybu s užíváním antidepresiva. Co zjistili? Že pohyb 3x týdně po dobu 30 minut měl pozitivnější a dlouhodobější efekt na depresi než antidepresiva. A když mluvíme o pohybu, nemusí to být nic extrémního. Stačí ideálně svižnější procházka několikrát v průběhu týdne. TIP můžete zkusit i lesní terapii, která má další zdravotní benefity pro naši imunitu.
- Buďme víc venku – sluneční světlo pomáhá „dobíjet“ naše baterky, to patrně vnímá většina z nás. Nicméně i přes méně sluníčka v průběhu podzimu a zimy je vhodné vystavovat se venkovnímu světlu, které má výrazně větší intenzitu než světlo v „pohodlí našich domovů“. Sluníčko venku stále je, nikam nezmizelo.
- Pěstujme naši radost – co máte rádi? Čtení knížek zachumlaní v posteli? Nahřátí těla během saunování? Příjemně uvolňující masáž nebo něco jiného? A proč to neděláte častěji? Zuzka Špačková, Psychiatrička z Fakultní nemocnice v Brně, doporučuje zdánlivě jednoduché: „to co mám ráda, dělám jednoduše častěji“.
Jak na stres s pomocníky?
1. Dopřejte si příjemné vůně
Může se zdát, že něco tak nehmatatelného, jako je vůně, na nás může mít zanedbatelný účinek. Opak je pravdou. Čich je „zkratka“ do starých částí mozku, které mimo jiné ovlivňují naše emoce, nálady a chování.
Za vůni „štěstí“, která je opakem úzkosti, napětí, smutku, žalu a deprese se považují všechny citrusové vůně: pomeranč (odkaz zde), citron (odkaz zde) a zejména mandarinka (odkaz zde). Pro ženy v přechodu se doporučuje vůně levandule (odkaz zde) která zvyšuje produkci vlastního estrogenu v těle. Zdroj: PhDr. Lucie Baronová v knize Příručka duševního zdraví – MUDr. Ladislav Polách.
TIP: Pokud chcete vůni na cesty, zkuste inhalační tyčinky s vůní bylinek (odkaz zde). Vyzkoušeli jsme je všechny a fungují velmi ulevujícím způsobem. Sadu je možné koupit zde.
2. Relax v horké vaně
Taky milujete ten pocit, když se naložíte do vřelé vany a jste jen vy, uklidňující vůně levandule a úžasný relax? Dopřejte si zasloužený relax s vůní levandule, která pomáhá od stresu, uvolňuje napětí a pohladí po duši. Jak si vyrobit vlastní koupelovou sůl jsme psali zde.
3. Hořčík, Bachovy esence a třezalka
Hořčík přispívá ke snížení únavy, vyčerpání a ke správné činnost nervové soustavy. Také uvolňuje napětí a křeče. Hořčík můžete zvýšit jednak stravou, tabletkami (odkaz zde) nebo můžete do koupele přidat epsomskou sůl, která dodává hořčík tělu skrze pokožku (odkaz zde).
Dále jsme vyzkoušeli bestseller z econea.cz a to Bachovy krizové esence. A musíme říct, že nás příjemně překvapily. Pomáhají uklidnit a harmonizovat poměrně rychle a díky super balení jsou vždy po ruce. Zkuste je taky (odkaz zde).