Jak na stres, aneb podzimní klid a pohoda

Zajímá vás, jak být na podzim a v předvánočním čase víc v klidu a pohodě? Jak omezit stres a napětí?

Podzim sebou často přináší méně sluníčka, méně pohybu a chladnější počasí. Pro méně odolnější to může znamenat častější změny nálad, smutek nebo více stresu.

V dnešním článku se proto podíváme na několik tipů, které vám a vašemu okolí od stresu a napětí pomohou. Článek obsahuje krom osobních zkušeností také rady od odborníků a vědeckých studií.

Jak na stres obecně?

  1. Více se hýbejme – pohyb není jen prospěšný pro zdraví, ale také pro naši náladu. Dokonce v jedné studii (Babyak et. al. 2000) porovnávali účinky pohybu s užíváním antidepresiva. Co zjistili? Že pohyb 3x týdně po dobu 30 minut měl pozitivnější a dlouhodobější efekt na depresi než antidepresiva. A když mluvíme o pohybu, nemusí to být nic extrémního. Stačí ideálně svižnější procházka několikrát v průběhu týdne. TIP můžete zkusit i lesní terapii, která má další zdravotní benefity pro naši imunitu.
  2. Buďme víc venku – sluneční světlo pomáhá „dobíjet“ naše baterky, to patrně vnímá většina z nás. Nicméně i přes méně sluníčka v průběhu podzimu a zimy je vhodné vystavovat se venkovnímu světlu, které má výrazně větší intenzitu než světlo v „pohodlí našich domovů“‎. Sluníčko venku stále je, nikam nezmizelo.
  3. Pěstujme naši radost – co máte rádi? Čtení knížek zachumlaní v posteli? Nahřátí těla během saunování? Příjemně uvolňující masáž nebo něco jiného? A proč to neděláte častěji? Zuzka Špačková, Psychiatrička z Fakultní nemocnice v Brně, doporučuje zdánlivě jednoduché: „to co mám ráda, dělám jednoduše častěji“.

Jak na stres s pomocníky?

1. Dopřejte si příjemné vůně

Může se zdát, že něco tak nehmatatelného, jako je vůně, na nás může mít zanedbatelný účinek. Opak je pravdou. Čich je „zkratka“‎ do starých částí mozku, které mimo jiné ovlivňují naše emoce, nálady a chování.

Za vůni „štěstí“‎, která je opakem úzkosti, napětí, smutku, žalu a deprese se považují všechny citrusové vůně: pomeranč (odkaz zde), citron (odkaz zde) a zejména mandarinka (odkaz zde). Pro ženy v přechodu se doporučuje vůně levandule (odkaz zde) která zvyšuje produkci vlastního estrogenu v těle.  Zdroj: PhDr. Lucie Baronová v knize Příručka duševního zdraví – MUDr. Ladislav Polách.

TIP: Pokud chcete vůni na cesty, zkuste inhalační tyčinky s vůní bylinek (odkaz zde). Vyzkoušeli jsme je všechny a fungují velmi ulevujícím způsobem. Sadu je možné koupit zde.

inhalační tyčinky proti stresu

2. Relax v horké vaně

Taky milujete ten pocit, když se naložíte do vřelé vany a jste jen vy, uklidňující vůně levandule a úžasný relax? Dopřejte si zasloužený relax s vůní levandule, která pomáhá od stresu, uvolňuje napětí a pohladí po duši. Jak si vyrobit vlastní koupelovou sůl jsme psali zde.

3. Hořčík, Bachovy esence a třezalka

Hořčík přispívá ke snížení únavy, vyčerpání a ke správné činnost nervové soustavy. Také uvolňuje napětí a křeče. Hořčík můžete zvýšit jednak stravou, tabletkami (odkaz zde) nebo můžete do koupele přidat epsomskou sůl, která dodává hořčík tělu skrze pokožku (odkaz zde).

Dále jsme vyzkoušeli bestseller z econea.cz a to Bachovy krizové esence. A musíme říct, že nás příjemně překvapily. Pomáhají uklidnit a harmonizovat poměrně rychle a díky super balení jsou vždy po ruce. Zkuste je taky (odkaz zde).

A aby nebyly stresem ani výdaje, zde máte slevu 10% na celý váš nákup. Do objednávky na Econea.cz zadejte kód ILELK93.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Pošlete odkaz přátelům

Levandulový newsletter

Získejte speciální upozornění ke stříhání levandule, k návštěvě levandulových farem nebo na nové články. S námi už nic neprošvihnete.

Podobné články