Jizerská Levandulovna

Levandulovna a její příběh

Adéla Heindorferová žila několik let na jihu Francie a do levandulových polí si chodila pro inspiraci, klid a pohodu. Když se jí před čtyřmi lety naskytla koupě starého statku ve Frýdlantském výběžku s velikým pozemkem, během dlouhých zimních večerů se zrodila myšlenka, zda má smysl zkusit tuto úžasnou bylinu pěstovat i zde. Možná si říkáte, jak je možné pěstovat levanduli v podhůří Jizerských hor? S trochou lásky a teplého žitavského mořského proudu to lze. Napomáhá tomu jaro, které zde nastupuje o měsíc dříve než za horami v sousedním Liberci, a o měsíc déle se zde hlásí ke slovu také podzim, což dotváří levanduli přívětivější podmínky.

Levandulovna se zabývá ekologickým pěstováním květin, především levandule, a jejím zpracováním. A protože Adéla i s manželem mají vystudovanou sociální práci, chtěli dát podnikání lidský přesah. Proto založili environmentální sociální podnik, který nyní poskytuje zaměstnání 3 znevýhodněným ženám z Frýdlantska. Majitelé nabízí snížené úvazky a další benefity tak, aby mohly tyto ženy skloubit rodinný a pracovní život v klidu, pohodě a radosti.

Můžete zde nalézt 1.5ha pole plných levandule. Adéla dodává: „Naše pole bude osázeno až 8 tisíci keříky levandule. Chceme být soběstační a vést podnik v principech cirkulární ekonomiky a filozofií předcházení vzniku odpadů. A to vše s odpovědností ke krajině, v níž žijeme, a i ke svým zaměstnancům.“‎

Zajímavosti

Zažít levanduli zde můžete všemi smysly. Tedy přivonět, osahat i ochutnat. První dvě zakusíte při destilaci v ručně tepané koloně, při výrobě i při sušení ve staré sušárně na byliny. Ochutnat pak můžete lahodný levandulový sirup.

Místní filozofie je s úctou k lidem, zaměstnancům a přírodě kolem nás. Což velmi rád slyším a podpořím.

Můžete se přijít podívat na kvetoucí pole, dát si lahodnou levandulovou limonádu, kávu a posedět pod jabloní nebo v levandulovém poli na piknikové dece. Dále je možnost exkurzí většího počtu osob po telefonické dohodě a také kvalitní enviromentální program pro školy, tábory či dětské skupiny. (telefon Adéla Heindorferová, nebo e-mail).

TIP – poslechněte si levandulový podcast

Pusťte si Levandulový podcast z podhůří Jizerek. Jedná se o neformální podcastovou sérii Jizerské Levandulovny, kde zakladatelka Adéla sdílí osobní příběhy, zážitky, zkušenosti, strasti i radosti.

Video z Jizerské Levandulovny

No není to tu nádherné? Co myslíte?

Kdy je otevřeno

červen – srpen
středa – neděle od 13-18:00

Vstupné

dobrovolné

Adresa

Hejnická 321, 464 01 Raspenava

Google mapy
Mapy.cz
(pole za domem)

Instagram
YouTube
language
Webové stránky
Královská levandule
Křivoklátská levandule

Byli jste tu? Zanechte komentář, co se vám líbilo nebo byste do příště udělali jinak. Děkujeme ❤

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.