Levandule Petržílka

Příběh

Za levandulovou farmou Petržílka stojí Lucie, jak jinak než Petržílková. Zmiňuje, že ji před lety uchvátil jeden zahraniční dokument o levandulové farmě a o lidech, kteří na farmě žili, pěstovali a zpracovávali levanduli. Levandule, která u nás v té době nebyla k vidění tak běžně jako dnes, ji zaujala natolik, že začala hledat informace, učit se, poznávat, pozorovat její vlastnosti a pak už jen množit a vysazovat. Zde vnímám náš příběh velmi podobně.

Levanduli ve větším množství zde pěstují již od roku 2002. Sama Lucie dodává: „K návštěvě vás rádi zveme do přírodní zahrady, která je stále budována, s každým rokem získává jinou tvář a asi nikdy nebude hotovo. I přes fyzický handicap a nemožnost pracovat tak, jak bych ráda, je práce na poli tou nejoblíbenější činností a energie, kterou vegetační období nese, je neuvěřitelně využitelná a naplňující. Každá rostlina je srdeční záležitostí, a že jich máme!“‎

Ještě přidává: „‎Moje absolutní naplnění je při pěstování levandule, ale v podstatě i čehokoliv jiného pěkného, voňavého, kvetoucího. Jsem přesvědčená, že největší vliv má levandule na psychiku, ať už přímo v rámci aromaterapie, ale i svou houževnatostí v růstu, symetrií, schopností rozmnožovat se a prosperovat v nehostinných podmínkách. Mám zkušenost, že její vůně v kombinaci s fialovou (mystickou barvou) uvolňuje emoce, opakovaně se mi na poli rozbrečely převážně ženy a vyprávěly své příběhy – traumata a bolesti… to byly hodně silné a nezapomenutelné okamžiky. Každý si nějakou zátěž vlečeme, občas je dobré aspoň část toho nechat odplavit, když to jde. Levandule je krásná a v té větší ploše se stovkami – tisíci rostlinami se jejich krása ještě násobí. A ta vůně mi dělá prostě dobře.“

Zajímavosti

Na tomto místě můžete vidět levanduli v poněkud jiném uskupení než jinde. Prý zvažovali, jestli vytvořit mandalu, nebo srdce. A jak můžete tušit, srdce zavelelo jasně! ❤️ Srdce je tvořeno levandulí ve dvou barvách a lavandinem, který nakvétá později než levandule, což je dle slov majitelky výhoda.

Další zajímavost je, že se zde nacházejí tři plochy osázené levandulí, které jsou od sebe cca do 15 km. Veřejnost však zvou právě tam, kde je srdce – to je pozemek, který sami vlastní. Na dalších místech nejsou majiteli, takže s ohledem na vlastníka zde nemohou být žádné zástupy lidí, ale na té jedné ploše třeba probíhá každoročně focení. Levandule jsou tam vysázené v ploše bez travnatých pásů, což je pro focení žádoucí – na snímcích tak vyvstane krásná celistvá fialová plocha.

Co si můžete odvézt?

Levanduli a bylinky, které pěstují, také zpracovávají. Jde především o bylinkové sirupy, ovocné džemy s levandulí, kuchyňské bylinkové soli, směsi sušených bylin pro přípravu nálevů, produkty z destilování, dekorace s použitím vypěstovaných květů, dárkové předměty, celoročně kytice sušené, v sezóně z čerstvých květin, svatební kytice a výzdoba, sazenice z vlastního pěstování a další.

Kdy je otevřeno

v době květu

Vstupné

zdarma

Adresa

Kokořínsko poblíž obce Lhotka u Mělníka

Google mapy
Mapy.cz
(navigace přímo na pole)

Instagram
language
Webové stránky
Levandule Hodonín
Levandule v kopci

Byli jste tu? Zanechte komentář, co se vám líbilo nebo byste do příště udělali jinak. Děkujeme ❤

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.