Letité zkušenosti s bylinkovými čaji.
Sonnentor bylinkové čaje
Milujeme bylinkové čaje, přiznáváme se. Co víc, doma nemáme krom černého čaje jinou značku než Sonnentor. Během let občas experimentujeme a koupíme si nějaký jiný bylinkový čaj v bio kvalitě, ale Sonnentor je u nás taková stálice.
Během let jsme si mezi Sonnentor čaji otestovali snad všechny čaje, a ty nejlepší vám v dnešním článku doporučíme.
Jak to máte vy? Pijete bylinkové čaje? Od kterých značek? Podělte se s námi v komentářích.
Společnost Sonnentor Čejkovice
Sonnentor je česko-rakouský výrobce čajů a koření v BIO kvalitě. Před lety jsme na ně narazili při řešení pracovní spolupráce, která i přes to že nevyšla, přinesla mnoho provoněných zkušeností a radostí.
Z našeho pohledu neprodávají jen kvalitní produkty, ale především čaje s „duší“, což jim sluší. Počínaje při pěstování vlastníma rukama českými dodavateli, konče vystihujícím a náladu povzbuzujícím názvem.
Kdo by si nechtěl dát po ránu jednu „dobrou náladu“ nebo „čaj štěstí“?
Bylinkový ráj & Čejkovické bylinkové slavnosti
Jestli máte rádi vůni bylinek, doporučujeme zážitkovou exkurzi přímo v sídle společnosti, tedy v Čejkovicích na Jižní Moravě. Jedná se o skvělý víkendový výlet s rodinou, při kterém člověk hodí všechny starosti za hlavu.
Jestli chcete zažít vůni bylinek se vším všudy, doporučujeme Čejkovické bylinkové slavnosti, které jsou každoroční tradicí na konci léta. Krom vůně bylinek je zde několik přednášek a obchůdků s dobrotami a dárky.
My do Čejkovic jezdíme pravidelně a zde si můžete přečíst naše poslední zážitky z bylinkových slavností.
Náš top výběr – Sonnentor bylinkové čaje
1. Balzám na nervy (koupit zde) – v tomto případě nejde tolik o název, nýbrž příjemnou chuť levandule a meduňky. Právě meduňka, máta a levandule se k sobě skvěle hodí.
Tento čaj používáme pro pohodový večer, na klidnější usínání, na zklidnění nebo pro víkendovou pohodu. Prostě kdykoliv, kdy chceme využít zklidňující síly meduňky a levandule. Ale nebojte se, chuť bylinek není nijak výrazná, nýbrž velmi jemná a decentní.
2. Dobrá nálada (koupit zde) – tento čaj nás okouzluje primárně svým názvem a tím, že se dá vychutnat k většině všedních radostí i starostí. Skládá se z listů ostružiny, jahody, máty, květu měsíčku a chrpy. Ale většinu zmiňovaných v čaji nerozeznáte.
Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že už samotný název léčí a příjemně naladí. Při jedné návštěvě kavárny si nově příchozí objednali dvě „dobré nálady“ a takto z doslechu to působilo opravdu úsměvně.
3. Máta peprná (koupit zde) – netřeba představovat bylinku, která roste na většině našich zahrádkách. I přes to si ji v průběhu zimy kupujeme. Když se nabažíme všemožnými kombinacemi ostatních čajů, právě máta je výborným peprmintovým minimalismem a zážitkem. Ale předpokládáme, že tuto svěží peprmintovou chuť nemusíme nikomu představovat.
4. Květ levandule (koupit zde) – ještě aby tu chyběla levandule. Výborný je nejen levandulový čaj, ale i domácí levandulová zmrzlina, domácí levandulová limonáda nebo vlastní voňavé polštářky. Právě všestrannost této léčivky máme opravdu rádi a chuť levandulového čaje doporučujeme vyzkoušet opravdu všem.
5. Čas na perníček (koupit zde) – tento čaj je poměrně novinkou a v období zimních měsíců a Vánoc je naše nejčastější volba. V čaji jistě zaznamenáte chuť skořice, hřebíčku nebo badyánu. Jednoduše se přesunete do dob svého mládí a vybavíte si pečení perníčků.
Další, které jsme ochutnali a občas koupíme:
1. Kuc kuc (koupit zde) – v případě nachlazení pijeme čaj s příznačným názvem kuc kuc. Těžko říct, jestli je to čajem nebo naším přesvědčením, ale pomáhá nám. V chuti je krom máty cítit i šalvěj, která nemusí každému chutnat. Nicméně šalvěj zde hraje zásadní roli, používá se totiž při bolestech v krku a pocení.
2. Dobrý pocit v břiše (koupit zde) – podobně jako předchozí nám tento čaj pomáhá v oblasti napětí v břiše. Ženy jistě znají pravidelně každý měsíc, muži patrně v stresových situacích také. Chuť je jemná, květinová a lehce kořeněná.
3. Strážný anděl (koupit zde) – jestliže máte rádi ještě kořenější chuť, tak strážný anděl může být tím pravým čajem. Je v něm značně cítit koriandr a fenykl. Právě fenykl podporuje dobré zažívání a nejedna maminka ho dává svým dětem při bolesti bříška (dětem však doporučujeme dětský čaj). A když vám čaj zachutná, můžete ho vyzkoušet i ve formě koření, které se výborně hodí do vývarů.
4. Zázvor a pohoda (koupit zde) – kuc kuc v době nachlazení a chřipek kombinujeme s variantami zázvoru. Ten je na jazyku krapet štiplavý, ale výborně prohřeje naše tělo. Krom zázvoru se v tomto čaji nachází list konopí, meduňky, echinacey a špetka levandule a heřmáku.
Jedna meta studie (Shah 2007, Schoop 2006) poukázala na to, že užívání echinacey pomůže urychlit nachlazení / nemoc až od polovinu času.
5. Speciální výroční čaj tady roste radost (koupit zde) – tento čaj má poměrně zajímavou historii. Je to čaj, který při 25 výročí společnosti vyladila paní, která v Sonnentoru uklízí. Krom uklízení se velmi dobře vyzná i v bylinkách a ví, co ji chutná. Mezi složením najdete meduňku, měsíček nebo mátu.
Mezi dalšími oblíbenými variantami jsou například „zklidnit mysl“ nebo „cítit se svěže“, které však econea.cz bohužel ve své nabídce nemá, proto neuvádíme odkaz.
Blahodárná zlatavá kurkuma
Možná jste už slyšeli o síle kurkumy, která v sobě skrývá samá pozitiva. V dnešní době se o ní dokonce mluví jako o všeléku.
Kurkuma je jedním ze základních koření v Indii a pomáhá posilovat imunitní systém, udržovat psychickou pohodu nebo zabezpečit dobrý stav kostí nebo pokožky.
Sonnentor nabízí krom čisté kurkumy i možnosti „kurkuma latté“, které je v kombinaci s vanilkou nebo zázvorem. My preferujeme štiplavější zázvor, který zahřeje na těle a povzbudí duši. Níže vám sdílíme 3 oblíbené recepty.
- Koupit můžete buď variantu s vanilkou (koupit zde),
- nebo zázvorem (koupit zde).
1. Kurkuma latté s mlékem – patrně nejradši máme kurkuma latté v kombinaci s mlékem. Ideálně s co nejvyšším % tuku – kurkuma se totiž v tuku lépe rozpouští a vstřebává.
Postup přípravy:
- Ohřejeme 200 ml mléka.
- Přidáme čajovou lžičku kurkuma latté (odkaz vanilka, odkaz zázvor)
- Vaříme cca 4 – 5 minut na středním ohni.
2. Kurkuma s mandlemi – dalším zdravým tukem v kombinaci s kurkumou můžou být ořechy.
Postup přípravy:
- Na pánvi si opražíme hrst mandlí nebo kešu ořechy. Dáváme pozor na splálení a průběžně mícháme.
- V misce si smícháme lžíci olivového oleje, lžičku kurkuma latté a špetkou soli podle chuti (odvážnější mohou přidat špetku pepře – Piperin v něm obsažený se skvěle hodí ke kurkuminu).
- Opražené mandle smícháme se směsí a po ochladnutí konzumujeme.
3. Kurkuma do kaše – v DM drogerii jsme si oblíbili snídaňovou kaši v bio kvalitě (odkaz zde), ke které přidáváme lžičku kurkumy. Do kaše přidá zajímavou vůni koření.
Je libo káva bez kofeinu?
Pro milovníky kávy bez kofeinu jsme otestovali pampeliškové kafe (možné koupit zde). Ačkoliv to nemusí znít příliš zajímavě, chuťově nás tato neKáva překvapila. Nehledě na to, že kořen pampelišky tělu pomůže od zánětu, ke správnému trávení a podpoře činnosti jater. Co víc, dá se popíjet celý den až do večera, bez starosti, že budete ve 3 v noci ležet s otevřenýma očima a nemožností usnout.
Bylinkové čaje Sonnentor se slevou 10 %. Do své objednávky na Econea.cz zadejte kód ILELK93.
(sleva platí na celou vaši objednávku)
Levandulový newsletter
Získejte speciální upozornění ke stříhání levandule, k návštěvě levandulových farem nebo na nové články. S námi už nic neprošvihnete.