Historie a symbolika Levandule

Jakou historii má levandule? A k čemu se využívala dříve?

Historie levandule

Víte, jakou má levandule historii? Historie levandule sahá tisíce let zpět do starověkého světa, a to jak do Evropy, tak i do Středního východu a oblasti Středozemního moře. Slovo „levandule“ pochází z latinského slova „lavare,“ což znamená „umývat,“ a odkazuje na levanduli jako na rostlinu, která byla v minulosti často používána v koupelnách a k rituálním obřadům.

Egypťané používali levanduli při procesu balzamování a také k aromatizaci svých olejů a mastí. Římané ji používali k ochraně před škodlivými duchy a jako afrodiziakum. Ve středověké Evropě byla levandule pěstována v klášterních zahradách a používána jak pro léčebné účely, tak i k aromatizaci domácností.

Symbolika levandule

Levandule má také hlubokou symboliku, která se vyvíjela po staletí. Zde jsou některé z hlavních symbolických významů levandule:

  • Láska a oddanost: Levandule symbolizuje lásku, oddanost a náklonnost. Byla často používána ve středověku při svatebních obřadech a do svatebního buketu jako symbol budoucí lásky a oddanosti.
  • Očista a ochrana: Květiny a olej z levandule byly tradičně považovány za prostředek k očištění domu od negativní energie a k ochraně před zlem. Věřilo se, že levandule má schopnost odvrátit zlé duchy a škodlivé energie.
  • Klid a uklidnění: Levandule má uklidňující a relaxační vlastnosti, a proto symbolizuje klid a harmonii. Je často používána v aromaterapii a bylinkářství k léčení úzkosti a stresu.
  • Důvěra a štěstí: Levandule může symbolizovat také důvěru a štěstí. Byla často darována jako dárek, který vyjadřoval důvěru a přátelství.

Novodobé použití levandule

V současné době je levandule stále oblíbená pro své vůně a léčebné vlastnosti. Je hojně využívána v kosmetických produktech, aromaterapii, bylinkářství a gastronomii. Je to rostlina, která nese v sobě bohatou historii a symboliku, a proto zůstává oblíbenou a ceněnou rostlinou po celá staletí.

  1. Výlet za levandulí: v dnešní době jsou hitem levandulové pole, které lákají nejen včely, ale i mnoho turistů.
  2. Levandule v ústech: už jste zkoušeli příjemně uvolňující levandulový čaj, osvěžující letní levandulovou limonádu nebo levandulovou zmrzlinu?
  3. Relaxace a uvolnění: co si takhle dopřát levandulovou koupel, do postele si dát voňavý levandulový polštářek nebo večer zpříjemnit levandulovou svíčkou?
  4. Desinfekce a ochrana: úžasná mýdla s levandulovou vůní, funkční levandulové deodoranty nebo komáry odpuzující repelenty?

1 komentář. Nechte nové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Pošlete odkaz přátelům

Levandulový newsletter

Získejte speciální upozornění ke stříhání levandule, k návštěvě levandulových farem nebo na nové články. S námi už nic neprošvihnete.

Podobné články