Správné mytí rukou s vůní levandule

Dodržujte pravidla správné hygieny.

Správné mytí rukou patří mezi nejzákladnější pravidla správné hygieny – obzvláště v období chřipkových epidemií nebo COVID situace. Víte však, jak správě umýt ruce, aby byly naprosto čisté?

Jak si správně mýt ruce?

Správné mytí rukou by mělo trvat zhruba 30 – 60 sekund a mělo by zahrnovat poměrně komplexní namydlení všech částí a záhybů obou rukou.

Návod na mytí rukou

jak si spravne umyt ruce

 1. Opláchněte si ruce pod vodou.
 2. Naneste dostatečné množství mýdla.
 3. Třete dlaněmi o sebe, mezi prsty, hřbety prstů a palce.
 4. Opláchněte ruce čistou vodou.
 5. Ruce osušte ručníkem.

Video-návod:

P.S. jen dodáme, že během jednotlivých kroků doporučujeme vypnout tekoucí vodu a šetřit tak přírodu.

Proč si mýt ruce?

Každý den jsme vystavování spousty mikrobů a mytí rukou patří mezi základní pravidla správné hygieny. Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje mimo jiné uvádí uvádí, že až 80 % infekčních nemocí se šíří rukama a naše klávesnice počítačů mohou být až 5 x špinavější než prkénko toalety (zdroj: khskv.cz)

To samé platí i pro naše mobilní telefony, které bychom měli pravidelně desinfikovat. Proč? Často se jich dotýkáme špinavýma rukama.

Kdy si mýt ruce?

 • po příchodu domů z venku
 • při přípravě nebo konzumaci jídla
 • po použití toalety
 • při návštěvě lékaře / nemocnice
 • po smrkání, kašlání nebo kýchání
 • po vynesení odpadků
 • před péčí o miminko a po přebalování
 • při použití hromadné dopravy, nákupního vozíku nebo tankovací pistole na pumpě
 • po manipulaci s penězi
 • po kontaktu se zvířetem nebo jeho exkrementy

TIP 1. posilování imunity: kontakt s domácím zvířetem, např. psem se naopak obecně doporučuje pro posilování přirozené imunity (doporučuje např. Margit Slimáková).

TIP 2. když není mýdlo: můžete použít bezoplachovou dezinfekci ve formě gelu. Jestliže chcete eko desinfekci, zkuste třeba tuto antibakteriální desinfekci od OnlyEco (nyní ve slevě za 15 Kč (standardně 129 Kč) – koupit zde).

eko desinfekcni gel

Čím si mýt ruce?

Ruce je vhodné umývat mýdlem a vodou. Nicméně ne každé mýdlo je vhodné a šetrné k naší pokožce. Níže uvádíme námi testovaná mýdla, která jsou vhodná i pro citlivou pokožku nebo krom rukou si s nimi můžete umýt celé tělo a vlasy.

3 tipy na tekutá mýdla s vůní levandule

1. Sonett Tekuté mýdlo – levandule BIO (koupit zde) : Sonett je špičkou v oblasti ekodrogerie a proto s tímto 100 % přírodním mýdlem, které je vhodné na mytí rukou, obličeje i celého těla, neuděláte chybu.

mydlo sonett

2. Urtekram Obnovující tekuté mýdlo – levandule BIO (koupit zde) : voní nádherně a ještě k tomu obsahuje laktobacily (známé z jogurtů) a vrbovou kůru, které jemně vyčistí a znovu vyváží normální až suchou pokožku.

Aktualizace: toto mýdlo je za nejlepší. Při umývání krásně voní a nevysušuje. Top.

mydlo urtekram

3. Tierra Verde Tekuté mýdlo na ruce s vůní levandule (koupit zde): český výrobek ve skleněné lahvičce, kterou můžete doplňovat stále dokola. Pro citlivou a suchou pokožku však doporučujeme spíše Sonett nebo Urtekram.

mydlo tierra verde

3 tipy na tuhá mýdla s vůní levandule

1. Hydrophil Tuhé mýdlo – levandule (koupit zde): krásně voní a díky kvalitním, rostlinným a 100 % přírodním olejům pečuje o naše ruce, tělo a dokonce i vlasy. Plus má krásnou zrecyklovanou krabičku.

jak umyvat ruce - hydrophil

2. Mýdlovar Levandulové mýdlo s mandlovým olejem (koupit zde): pěkné dárkové balení s barevně žíhaným mýdlem uvnitř. Krom toho, že jde o český výrobek, obsahuje mýdlo také bambucké máslo. Mýdlo je vhodné pro citlivou pokožku (např. ekzémy nebo lupenku) a je skvělé na ruce, tělo, obličej i vlasy.

jak umyvat ruce - mydlovar 2

3. Mýdlárna Koukol Tuhé mýdlo peelingové levandule (koupit zde): výrobek s českých bylinek a s cílem odstranění odumřelých částí pokožky (peeling). Vhodné nejen proti celulitidě, ale také k prokrvení a zvláčnění pokožky.

jak umyvat ruce - mydlarna

Všechna mýdla můžete koupit se slevou 10%– stačí do své objednávky na Econea.cz zadat kód ILELK93.
(sleva platí na celou vaši objednávku)

Zdroje:
 1. Covid portál
 2. Doporučení mytí rukou lékarny Benu 
 3. Krajská hygienická stance Karlovarského kraje mytí rukou
 4. Světová zdravotnická organizace (WHO)

Aktualizace: 19.5.2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Pošlete odkaz přátelům

Levandulový newsletter

Získejte speciální upozornění ke stříhání levandule, k návštěvě levandulových farem nebo na nové články. S námi už nic neprošvihnete.

Podobné články