Léčivé účinky levandule

Levandule pomáhá uvolnit svalstvo i psychiku.

V dnešním článku se podíváme na léčivé účinky levandule, která je v našich končinách stále více pěstovanou a oblíbenou bylinou. A při tom naše babičky její léčivé účinky znají už od pradávna.

Levandule obsahuje silice (éterické nebo esenciální oleje), třísloviny (brání pronikání škodlivin do krevního oběhu), flavonoidy (antioxidační působení) a kumarin (zamezuje srážení krve, tlumí křeče a podporuje srdeční činnost). Z čehož plyne že léčivé účinky levandule pomáhají uvolnit svalstvo i psychiku. Levandule je tedy vhodná při žaludečních křečích a pro celkové zklidnění organismu, nervovém vyčerpání nebo pro lepší spánek. (Altmann, 2008) Vhodná je také na špatně hojící se rány a revma. (Wenzel, 2014)

léčebné účinky levandule 2

Jaké jsou léčivé účinky levandule?

 • pomáhá na zklidnění psychiky i křečí
 • pomáhá při úzkosti a zvýšeném stresu
 • podporuje trávení
 • používá se při poruchách spánku
 • proti bolestem hlavy a na posílení nervů
 • má antiseptické, desinfekční a antibakteriální účinky
 • působí proti bolesti a pomáhá léčit zánět
 • možné využití při poranění

Léčivé účinky levandule na psychiku

Pokud procházíte náročnějším obdobím, účinky levandule na psychiku jistě oceníte. Využití je hned několik:

 1. Aplikace přímo na pokožku – ideálně na spánky nebo na zápěstí. Vhodné je použít éterický olej levandule lékařské (Lavendula augustifolia) – možné koupit zde. Pozor často se prodává i Lavendin (Lavandula x intermedia), který se používá víc v parfumerii pro svůj vyšší obsah silic. Ve vzácných případech může levandulový olej vyvolat alergickou reakci. Jeho používání však není nijak omezeno. (Wenzel, 2014)
 2. Aplikace na polštář nebo polštářek – na polštář můžete kápnout pár kapek levandulového oleje nebo použít variantu ve formě rozprašovače (v BIO kvalitě možné koupit zde). Takto si před spaním podpoříte klidnější usínání a lepší spánek. Další variantou může být speciálně vyrobený polštářek, který jsme dělali zde.
 3. Aplikace do koupele – skvělá varianta je kápnout několik kapek levandulového oleje do vany s teplotou 38 °C. Můžete využít i v kombinaci s koupelovou solí, kterou jsme vyráběli zde. Vůně a léčivé účinky levandule uvolní tělo i duši.
 4. Aplikace ve formě čaje – pokud chcete levanduli využít pro celkové zklidnění, na křeče nebo pro podporu trávení, můžete využít levandulový čaj, který doporučujeme pouze z levandule lékařské – článek o levandulovém čaji jsme psali zde. PS: chuťově výborná je směs od Sonnentoru – Balzám na nervy (možné koupit zde).
 5. Aplikace ve formě repelentu – levandule přirozeně odpuzuje hmyz a tedy i nepříjemné vnější parazity jako vši nebo svrab. (Koníčková, 2017) Pro vnější parazity je však patrně vhodnější koupel.

Vědecké okénko: Farmakologické výzkumy na Univerzitě ve Frankfurtu v roce 2010 potvrdili, že přípravek s obsahem levandulového oleje má při úzkostných poruchách stejné účinky jako běžná psychofarmaka. (Wenzel, 2014) Další studie podporují pozitivní působení na spánek a deprese. (Lee IS, Lee GJ, 2006)

Léčivé účinky levandule na uvolnění křečí

Alternativou k čistému levandulovému čaji může být přípravek na uvolnění křečí. Smíchá se stejné množství levandule, třezalky, tymiánu a máty. Stačí menší množství na čajovou lžičku, kterou zalijete 250 ml horké vody (malý hrnek). Necháte 3 minuty vylouhovat a můžete scedit. Doporučené konzumace je maximálně 2 šálky denně. (Altmann 2008)

Čaj z levandule

Zdroje
 1. ALTMANN, Petra a Fidelis HAPPACH. Léčivá síla klášterních bylinek. V Kostelním Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2008. ISBN 978-80-7195-277-0.
 2. BADER, Sarah. Príručka pre milovníkov levandule. Slovak edition: Citadella, 2018. ISBN 978-80-8182-109-7.
 3. KONÍČKOVÁ, Mirka. Levandule: recepty, návody a tipy pro pěstování, výrobu domácí kosmetiky, tvoření dekorací a vaření s levandulí. V Praze: Metafora, 2017. ISBN 978-80-7359-546-3.
 4. Lee IS, Lee GJ. [Effects of lavender aromatherapy on insomnia and depression in women college students]. Taehan Kanho Hakhoe Chi. 2006 Feb;36(1):136-43. Korean. doi: 10.4040/jkan.2006.36.1.136. PMID: 16520572.
 5. WENZEL, Melanie. Léčivé rostliny: nejlepší využití pro zdraví celé rodiny. Praha: Grada, 2014. ISBN 978-80-247-5155-9.
Pro jaké léčivé účinky levanduli používáte vy? Podělte se s námi v komentářích.

2 komentáře. Nechte nové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Pošlete odkaz přátelům

Levandulový newsletter

Získejte speciální upozornění ke stříhání levandule, k návštěvě levandulových farem nebo na nové články. S námi už nic neprošvihnete.

Podobné články