Stříhání levandule

Na jaře (březen – duben), v létě (červen – srpen), na podzim (srpen – září).

Stříhání levandule. Víte, kdy a jak ostříhat levanduli?

Možná právě teď je ta správná chvíle pro stříhání levandule. Jinak byste tuto informaci nehledali nebo se mýlím?

Levandule se stříhá několikrát do roka. Na jaře (březen – duben), v létě po odkvětu (červen – srpen) nebo případně na podzim (srpen – září).

1. Na jaře

Na jaře, na přelomu března a dubna je ideální čas proto, abyste zastřihli své krásné levandule. Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit. Další podmínkou jarního střihu levandule je snížení rizika ranních mrazíků.

Jarní střih může být zásadnější, protože se rostlina dokáže velmi dobře zahojit. U starších rostlin se nedoporučuje stříhat o více než 1/3 jejich délky. Jde o to, že levandule je polokeř a začíná odspodu dřevnatět. A na těchto dřevnatých částech už prakticky neobráží nové výhonky. Tedy pokud byste rostlinu zastřihli příliš hluboko, mohli byste ji ublížit a ona by mohla zahynout.

stříhání levandule

POZOR: je důležité stříhat pouze k dřevnaté části a ponechávat tu část, která má na sobě ještě pupeny. Jinak by levandule už pravděpodobně nevykvetla.

Mladší rostliny, kde dřevnatá část prakticky není nebo na ni stále raší zelené malé lístečky je možné stříhat i víc. Doporučuje se ponechat cca 8-10 cm rostliny nad zemí. Musíte vždy zabezpečit to, aby na každém stonku byly ještě 3-4 pupeny s mladými lístečky.

DŮLEŽITÉ: levandule je nutné stříhat pravidelně, protože nám odspodu dřevnatí a mohly by se lámat a nemít hustou spodní část.

2. Před květem / při květu / po odkvětu

Další zkracování přichází při květu. Pokud chcete levandule vázat do kytiček a nechat je sušit, nenechejte je plně rozvít. V opačném případě, pokud máte rádi květ, vůni a včelky na zahradě, můžete počkat do odkvětu a stříhat až poté. Při obou variantách nic nezkazíte a záleží čistě na vaší preferenci.

Takto se levandule stříhá kolem července – srpna. Kde se stříhají pouze stonky květu až k rostlině, níže není třeba. A i když ustřihněte něco navíc, tak to nemusí vadit, rostlina se dokáže precizně zacelit a krásně zvládne přezimovat.

TIP: pokud stříháte levanduli před odkvětem, možná se dočkáte několikanásobného kvetení.

3. Na podzim

Jsou i lidé, kteří stříhají levanduli kompletně před zimou (srpen-září). Postupují podobně jako u jarního řezu. Osobně tuto variantu moc nedoporučuji, protože střihem rostlině způsobujete rány, které se nemusí dostatečně zacelit a o rostlinu můžete v průběhu tvrdší zimy přijít a to by byla velká škoda.

Jak stříhat levanduli?

Do kolečka do kulata!

1. Ideálně o 1/3 zkrátit konce rostliny.
2. Uschlé výhonky a větvičky ustřihněte úplně.
3. Z rostliny tvarujte rovnoměrný „bochánek“‎.
4. Nikdy nestříhejte do dřeva, když nevidíte nové lístečky.
5. Mladou rostlinu můžete sestřihnout na cca 8-10 cm nad zemí.

Proč stříhat levanduli?

Protože je to velmi DŮLEŽITÉ – levanduli stříhejte pravidelně již od jejího vysazení. Jedině tak vám vydrží několik let nádherně kvést. Pokud se o rostlinu budete starat s péčí, vydrží klidně i 10 let.

Stříháním a omlazováním levandule dochází k jejímu zhoustnutí a výraznějšímu kvetení.

Pssst… slevy více než 20 % na eko-produkty s vůní levandule najdete zde.

Byl pro vás článek přínosný? Sdílejte ho dál.

Aktualizováno: 14.3.2022

9 komentářů. Nechte nové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Chcete-li pokračovat, musíte souhlasit s podmínkami

Pošlete odkaz přátelům

Levandulový newsletter

Získejte speciální upozornění ke stříhání levandule, k návštěvě levandulových farem nebo na nové články. S námi už nic neprošvihnete.

Podobné články