Stříhání levandule

Na jaře (březen – duben), v létě (červen – srpen), na podzim (srpen – září).

Stříhání levandule. Víte, kdy a jak ostříhat levanduli?

Možná právě teď je ta správná chvíle pro stříhání levandule. Jinak byste tuto informaci nehledali nebo se mýlím?

Levandule se stříhá několikrát do roka. Na jaře (březen – duben), v létě po odkvětu (červen – srpen) nebo případně na podzim (srpen – září).

1. Na jaře

Na jaře, na přelomu března a dubna je ideální čas proto, abyste zastřihli své krásné levandule. Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit. Další podmínkou jarního střihu levandule je snížení rizika ranních mrazíků.

Jarní střih může být zásadnější, protože se rostlina dokáže velmi dobře zahojit. U starších rostlin se nedoporučuje stříhat o více než 1/3 jejich délky. Jde o to, že levandule je polokeř a začíná odspodu dřevnatět. A na těchto dřevnatých částech už prakticky neobráží nové výhonky. Tedy pokud byste rostlinu zastřihli příliš hluboko, mohli byste ji ublížit a ona by mohla zahynout.

stříhání levandule

POZOR: je důležité stříhat pouze k dřevnaté části a ponechávat tu část, která má na sobě ještě pupeny. Jinak by levandule už pravděpodobně nevykvetla.

Mladší rostliny, kde dřevnatá část prakticky není nebo na ni stále raší zelené malé lístečky je možné stříhat i víc. Doporučuje se ponechat cca 8-10 cm rostliny nad zemí. Musíte vždy zabezpečit to, aby na každém stonku byly ještě 3-4 pupeny s mladými lístečky.

DŮLEŽITÉ: levandule je nutné stříhat pravidelně, protože nám odspodu dřevnatí a mohly by se lámat a nemít hustou spodní část.

2. Před květem / při květu / po odkvětu

Další zkracování přichází při květu. Pokud chcete levandule vázat do kytiček a nechat je sušit, nenechejte je plně rozvít. V opačném případě, pokud máte rádi květ, vůni a včelky na zahradě, můžete počkat do odkvětu a stříhat až poté. Při obou variantách nic nezkazíte a záleží čistě na vaší preferenci.

Takto se levandule stříhá kolem července – srpna. Kde se stříhají pouze stonky květu až k rostlině, níže není třeba. A i když ustřihněte něco navíc, tak to nemusí vadit, rostlina se dokáže precizně zacelit a krásně zvládne přezimovat.

TIP: pokud stříháte levanduli před odkvětem, možná se dočkáte několikanásobného kvetení.

3. Na podzim

Jsou i lidé, kteří stříhají levanduli kompletně před zimou (srpen-září). Postupují podobně jako u jarního řezu. Osobně tuto variantu moc nedoporučuji, protože střihem rostlině způsobujete rány, které se nemusí dostatečně zacelit a o rostlinu můžete v průběhu tvrdší zimy přijít a to by byla velká škoda. V našem novém článku „pozor na podzimní střih“ se dozvíte více.

Jak stříhat levanduli?

Do kolečka do kulata!

1. Ideálně o 1/3 zkrátit konce rostliny.
2. Uschlé výhonky a větvičky ustřihněte úplně.
3. Z rostliny tvarujte rovnoměrný „bochánek“‎.
4. Nikdy nestříhejte do dřeva, když nevidíte nové lístečky.
5. Mladou rostlinu můžete sestřihnout na cca 8-10 cm nad zemí.

Proč stříhat levanduli?

Protože je to velmi DŮLEŽITÉ – levanduli stříhejte pravidelně již od jejího vysazení. Jedině tak vám vydrží několik let nádherně kvést. Pokud se o rostlinu budete starat s péčí, vydrží klidně i 10 let.

Stříháním a omlazováním levandule dochází k jejímu zhoustnutí a výraznějšímu kvetení.

Pssst… slevy více než 20 % na eko-produkty s vůní levandule najdete zde.

Byl pro vás článek přínosný? Sdílejte ho dál.

Aktualizováno: 10. 7. 2023

20 komentářů. Nechte nové

 • Veronika Musálková
  10. 7. 2024 9:25

  Dobrý den, můžu poprosit o radu? Mám levanduli cca 6-7 let, stříhám na podzim po odkvětu a na jaře trochu více, vždy jen do zelené části, každý rok jsou keříky větší, letos ale začínají být uprostřed vidět dřevnaté části a keříky se začínají trochu rozpadat, můžu poslat fotky. Četla jsem kdesi, že v rámci omlazení je možné prostříhat až na dřevitou část půlku rostliny a další rok to samé udělat s druhou půlkou, ale bojím se, abych o ně nepřišla. Děkuji za radu

  Odpovědět
 • […] Zajímá vás podzimní střih levandule? Chápeme, mnoho lidí to má podobně. V dnešním článku si ukážeme, proč se nemusí jednat o vhodnou dobu ke střihu. Říjen totiž bývá obdobím, kdy se zahradníci zaměřují na různé úkoly. Jedním z nich je podzimní střih levandule. Nicméně, je důležité mít na paměti, že stříhání levandule v říjnu může nést rizika pro vaše rostliny. Dnes zjistíte, proč byste měli zvážit odložení střihu na jaro. […]

  Odpovědět
 • Tamara Tatíčková
  28. 7. 2023 12:20

  Dobrý den, mám v keramickém kvetináči již 2 nebo 3 letou levandili . Jsou v ní i dřevěné stonky a pár listů které jsou mírně nažloutlé. Již jsem levanduli teď po odkvetení jemně konce střihla. Nevím jak na přesazení, nevím jestli je zdravá .ÚPLNĚ NEVÍM JAK NA TO A CO PŘIDAT´K ROSTLINĚ DĚKUJI MNOHOKRÁT. S pozdravem Tamara Tatíčková

  Odpovědět
  • Tami, těžko radit takhle na dálku. Nevím, jestli je Levandule žlutá z přílišné zálivky nebo že je suchá.

   Obecně bych dodržoval několik pravidel. Levanduli bych dal nejlépe do země. Pokud to nejde, tak ji čas od času zaléval a podle velikosti možná časem přesadil.

   Odpovědět
 • Dobrý den,
  mohli byste prosím poradit, kdy stříhat levanduli na sirup, kdy na sušení do polštářků a kdy na destilaci, aby účinky byly co nejlepší?
  Moc děkuji za info

  Odpovědět
 • Josef Bradáč
  16. 2. 2023 6:53

  Starám se o zahrádku v domově seniorů. Máme tu zřejmě velmi staré a „vyčouchlé“ levandule, ve spodní části zcela bez pupenů.
  Lze je radikálně zmladit sestřihem ?

  Odpovědět
  • Milý Josefe,

   radikální střih by Levandule pravděpodobně zahubil. Tzn. pokud zde nejsou pupence (ty se však objeví až třeba v dubnu), tak rostlina nemá z čeho obrazit.

   Možná bych zkusil rostliny vykopat a dát je hlouběji. Tedy dát dřevnatou část pod zem a nad zemí ponechat mladší.

   Klidně pošlete foto, podíváme se na to.

   Ať se vše daří

   Odpovědět
   • Josef Bradáč
    19. 2. 2023 8:48

    Dobrý den milý Tomáši,

    vyfotil jsem na zde jednu z našich nejzuboženějších levandulí, zatím jsou spodky větviček holé bez pupenců. Mám ještě počkat, jestli se neobjeví, a jestli ne tak jí přesadím hlouběji podle Vaší rady.

    Odpovědět
    • Pepo,

     já naopak tyto Levandule obdivuji a líbí se mi. Každopádně chápu, že je zde poměrně dost dřevnaté části. Rostlinu bych tedy stříhal o cca 1/3 a dával pozor na pupeny (ty budou vidět až březen / duben a tehdy je i vhodná doba na střih).

     Tak či onak můžete zkusit přesadit hlouběji.

     Budu se těšit na výsledek!

     Odpovědět
     • Dobrý den..

      Já stříhám levanduli každý rok už 15 let na jaře a to tak, že zůstane nad zemí pouze dřevnatý bochánek minivětviček. Vždy krásně obroste a kvete celé léto.

     • Děkujeme za komentář. Pokud se Levandule lékařská stříhá od malinka, muže to fungovat. U Lavendin Grosso už větvičky však neobrazí.

 • Dobrý den, pokvete ještě letos levandule, když byla zastřižena v červnu? A to měla čerstvě vyhnaná poupata. Děkuji za odezvu.

  Odpovědět
  • Klaudie, jsou druhy levandule, které kvetou několikrát do roka. Nicméně i když ostříháte l. lékařskou časně v červnu, tak pravděpodobně do konce léta vykvete ještě jednou, byť méně. Tom

   Odpovědět
 • […] semínka poznáte ozývajícím se zvukem při zatřesení. Jen pozor na vysypání semínek při stříhání, mohly by z nich vyrůst kolem vaší rostliny další levandule. Jak si vypěstovat vlastní […]

  Odpovědět
 • […] levandule: který můžete sklidit doma nebo koupit ve formě čaje zde. (dole v článku je kód 10 % […]

  Odpovědět
 • […] levandule – pokud přemýšlíte, jak zpracovat květy levandule ze zahrádky, právě zde se mohou hodit. Jestliže nemáte, zkuste je nahradit např. BIO levandulovým květem […]

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Pošlete odkaz přátelům

Levandulový newsletter

Získejte speciální upozornění ke stříhání levandule, k návštěvě levandulových farem nebo na nové články. S námi už nic neprošvihnete.

Podobné články