Pozor na podzimní střih levandule

Proč již již není vhodná doba ke střihu levandule?

Zajímá vás podzimní střih levandule? Chápeme, mnoho lidí to má podobně. V dnešním článku si ukážeme, proč se nemusí jednat o vhodnou dobu ke střihu. Říjen totiž bývá obdobím, kdy se zahradníci zaměřují na různé úkoly. Jedním z nich je podzimní střih levandule. Nicméně, je důležité mít na paměti, že stříhání levandule v říjnu může nést rizika pro vaše rostliny. Dnes zjistíte, proč byste měli zvážit odložení střihu na jaro.

 1. Riziko vymrznutí při stříhání levandule v říjnu
  Levandule (Lavandula) je rostlina, která preferuje teplé klima. Stříháním v říjnu můžete odstranit ochranu, kterou listy a větve poskytují kořenům a spodní části rostliny. To zvyšuje riziko vymrznutí levandule během zimy, zejména v oblastech s tvrdými mrazy.
 2. Nedostatek času na zahojení po říjnovém střihu
  Pokud levanduli ustřihnete v říjnu, nemá rostlina dostatek času na zahojení před příchodem zimy. Jakýkoliv průřez nebo poškození může zůstat nezahojené, což zvyšuje riziko infekce nebo zimního poškození.
 3. Jarní střih levandule je optimální volbou
  Nejlepší doba pro stříhání levandule je na jaře, před začátkem nového vegetačního období. Tímto způsobem poskytnete rostlině dostatek času na zotavení a obnovení své síly. Navíc, jarní střih umožňuje zachovat dekorativní vzhled levandule po celou zimu.
 4. Nyní ustřihněte maximálně stonky s uzrálými semínky
  Pokud máte levanduli s uzrálými semínky určenými pro pěstování, můžete v říjnu ustřihnout pouze stonky, které je obsahují. To vám umožní zachovat genetickou rozmanitost a můžete tato semena využít pro další pěstování levandule.

Zkrátka, i když může být pokušení stříhat levanduli v říjnu velké, mějte na paměti tato rizika. Raději vyčkejte na jarní období, kdy budete mít jistotu, že vaše levandule přežije zimu a bude krásně kvést v následujícím roce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Pošlete odkaz přátelům

Levandulový newsletter

Získejte speciální upozornění ke stříhání levandule, k návštěvě levandulových farem nebo na nové články. S námi už nic neprošvihnete.

Podobné články