Pěstování levandule

Na zahradě, v květináči nebo doma.

Zajímáte se o pěstování levandule? Chtěli byste také okusit fialově vonící krásu na své zahradě nebo balkóně? V dnešním článku se podíváme, jak pěstovat levanduli na zahradě, v květináči nebo doma.

pěstování levandule

Pěstování levandule není žádná velká věda. Levandule je poměrně nenáročnou rostlinou, která nepotřebuje příliš péče. V potaz je však nutné vzít několik věcí.

  1. Zalévání – levandule nemá ráda vlhké prostředí a zalévání. To však platí pouze u zakořeněné levandule ve venkovním prostoru. Pokud levanduli vysazujete nebo máte v truhlíku, zalévat je třeba. Více si k tomu povíme níže.
  2. Pravidelné stříhání – levanduli stříhejte už od vysazení, aby krásně houstla. První rok levanduli zastřihněte těsně před květem – bude košatější a energii z kvetení vloží do kořenů.
  3. Slunné místo – levandule potřebuje celodenní slunce, sucho a teplo. Ideální místo je s více jak 6 hodinami slunečního svitu.
  4. Vhodná půda – můžete zkontrolovat pH půdy, které by mělo být mezi 6,5 a 7,5 (kyselé půdě 0-6 pH pomůže vápno, zásadité půdě 8-14 pH naopak rašelina). Zřídka můžete i přihnojit dusíkem (N), fosforem (P) a draslíkem (K) – stačí koupit speciální hnojení na levandule. Levandule však nepotřebuje příliš hnojit nebo speciální půdu, obzvláště ta vysazená venku.

Jak pěstovat levanduli na zahradě

Pěstování levandule venku je nejpřirozenější místo, kde levanduli pěstovat. Je to venkovní květina a miluje slunce a čerstvý vzduch. Jen dejte pozor na správný druh, aby v zimě nevymrzla. U nás se nejčastěji pěstuje Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) nebo Lavendin (Lavandula x intermedia). Obě tyto rostliny jsou poměrně dobře mrazuvzdorné a pro naše podmínky osvědčené.

Před vysazením máte v podstatě několik variant, kde levanduli získat:

Při vysazení rostlinku aklimatizujte (obzvláště, pokud si ji pěstujete sami doma) – tzn. několik dní ji dávejte ven do polostínu. Při sázení vyberte slunné místo (6+ hodin slunce) a pokud vysazujete v dubnu / květnu je vhodné levanduli pravidelně zalévat (pozor nepřelévat) až do podzimu (málo vody poznáte zvadlými listy) + je vhodné ji v průběhu léta pravidelně zastřihávat, aby hezky košatěla (ideálně na 15-20 cm).

Pěstování levandule v květináči

Kdo nemá zahradu, může využít pěstování v květináči. Každopádně to není úplně jednoduchá disciplína a pro levanduli je přirozenější pěstování na zahradě s dostatkem prostoru.

Levandule v květináči často uschne nebo je přelitá vodou.

  • Pomoc před přelitím: je třeba udělat vhodnou drenážní vrstvu. Na spodek květináče dejte vrstvu štěrku nebo kamínků. Osobně bych dal na spodek hrubší část a samotný substrát smíchal s troškou perlitu a písku. Je důleižté aby levandule nestála v míse s vodou. Plus je důležité pravidelně hnojit, protože se zaléváním odplavují živiny.
  • Pomoc před uschnutím: květináč je oproti levanduli ve volné půdě náchylný k rychlému vysychání (obzvláště černý a plastový). Proto je lepší volit dostatečně velký pálený květináč, ideálně kolem 10 l na jednu levanduli a pravidelně levanduli zalévat – nejlépe ráno nebo večer.

zvadlé listy u levandule

V truhlíku se dá krom Levandule lékařské (Lavandula angustifolia) nebo Lavendinu (Lavandula x intermedia) pěstovat také Levandule korunkatá (Lavandula stoechas) – je choulostivá na chlad a proto je nutné ji dávat s květináčem na zimu domů.

levandule korunkatá
Levandule korunkatá

Pěstování levandule doma

Pěstování levandule doma je oříšek a osobně ho nedoporučujeme. Levandule je venkovní rostlina a doma bude velmi strádat a trpět. Pokud i přes to po pěstování doma toužíte, je třeba zabezpečit slunce, kořeny v suchu a zamezit průvanu + levanduli pravidelně přihnojit. 

Jestli ale máte levanduli rádi, pěstujte ji venku a domů si přineste voňavé květy.

Přišel vám článek nápomocný? Sdílejte ho dál.
Zdroje:
  1. BADER, Sarah. Príručka pre milovníkov levandule. Slovak edition: Citadella, 2018. ISBN 978-80-8182-109-7.
  2. FRASER VALLEY ROSE FARM, Jason. Grow Lavender in Garden or in a Pot. YouTube [online]. Canada, 16. 5. 2021 [cit. 2022-02-10]. Dostupné z: www.youtube.com
  3. PONEŠOVÁ, Anita a Lenka TRÉGLOVÁ. Levandule. Praha: Grada, 2017. ISBN 978-80-271-0524-3.

6 komentářů. Nechte nové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Pošlete odkaz přátelům

Levandulový newsletter

Získejte speciální upozornění ke stříhání levandule, k návštěvě levandulových farem nebo na nové články. S námi už nic neprošvihnete.

Podobné články