Levandulový olej – výroba a jeho použití

Levandulový olej, známý pro své uklidňující vlastnosti a široké spektrum využití, je vzácným darem přírody. Tento esenciální olej se získává z květů levandule lékařské (Lavandula angustifolia) a jeho výroba je skutečným uměním, které vyžaduje pečlivost a znalosti. Pojďme se ponořit do procesu výroby levandulového oleje a objevme jeho mnohostranné využití.

Pěstování Levandule

Než se dostaneme k samotné výrobě oleje, musíme začít na poli. Levandule je nenáročná rostlina, která miluje slunná místa a dobře odvodněnou půdu. Pěstování levandule (samostatný článek zde) vyžaduje trpělivost a péči:

 1. Výběr správného místa: Levandule potřebuje dostatek slunce – minimálně šest hodin denně.
 2. Příprava půdy: Ideální je lehká, písčitá půda s dobrým odvodněním. Před výsadbou půdu zlehka prokypřete a přidejte kompost.
 3. Sázení: Sazenice levandule vysazujte na jaře, ve vzdálenosti 50-70 cm od sebe. Kořeny by měly být dobře zakryté a půda mírně stlačená.
 4. Péče a údržba: Pravidelně odstraňujte plevel a po prvním roce nepoužívejte zálivku. Levandule nemá ráda přemokření.

Sklizeň a sušení

Sklizeň levandule je nejlépe provádět v době, kdy jsou květy plně rozkvetlé, ale ještě ne zcela otevřené. Tato fáze zajišťuje nejvyšší obsah esenciálních olejů.

 1. Sklizeň (samostatný článek zde): Květy levandule stříhejte v ranních hodinách, kdy je koncentrace olejů nejvyšší.
 2. Sušení (samostatný článek zde): Svázané svazky levandule zavěste na tmavém, suchém místě s dobrou ventilací. Nechte sušit asi 1-2 týdny.

Destilace levandulového oleje

Hlavním krokem při výrobě levandulového oleje je destilace párou. Tento proces odděluje esenciální olej od rostlinného materiálu.

 1. Příprava destilačního zařízení: Destilátor naplňte čerstvými nebo sušenými květy levandule.
 2. Destilace párou: Voda v dolní části destilátoru se zahřívá, a pára prochází květy levandule. Pára nese esenciální oleje do kondenzátoru, kde se zchladí a zkapalní.
 3. Separace oleje: Kondenzovaná směs vody a oleje se shromažďuje v separační nádobě, kde olej plave na povrchu a lze jej snadno oddělit.

Macerace levandulového oleje

Nemáte destilační zařízení, ale přesto byste rádi vyrobili vlastní levandulový olej? Nezoufejte, existují jednoduché metody, jak si levandulový olej připravit doma s pomocí běžně dostupných nástrojů. Níže najdete návod na výrobu levandulového oleje pomocí macerace.

Macerace je metoda, při které se květy levandule namáčejí v nosném oleji, aby se uvolnily jejich esenciální složky. Tento postup je snadný a nevyžaduje speciální vybavení.

Potřebné suroviny a pomůcky:

 • Sušené květy levandule (čerstvé mohou obsahovat příliš mnoho vlhkosti, která by mohla způsobit plíseň).
 • Vysoce kvalitní nosný olej (např. olivový, mandlový, jojobový nebo kokosový olej).
 • Skleněná nádoba s víčkem (např. zavařovací sklenice).
 • Jemné sítko nebo plátýnko.
 • Tmavá skleněná láhev pro uchování hotového oleje.

Postup:

 1. Příprava květů levandule: Pokud používáte čerstvé květy, nechte je nejprve dobře uschnout na suchém a tmavém místě po dobu alespoň dvou týdnů, aby se zabránilo vzniku plísní.
 2. Naplňte sklenici květy levandule: Skleněnou nádobu naplňte do dvou třetin sušenými květy levandule. Květy by měly být volně naskládané, aby olej mohl volně pronikat.
 3. Zalijte nosným olejem: Zalijte květy levandule nosným olejem tak, aby byly zcela ponořené. Nechte mezi hladinou oleje a okrajem nádoby asi 1 cm prostoru.
 4. Macerace: Sklenici dobře uzavřete a umístěte ji na teplé, ale tmavé místo. Olej by měl macerovat po dobu 4 až 6 týdnů. Pravidelně (asi jednou za několik dní) sklenici jemně protřepte, aby se esenciální složky lépe uvolnily do oleje.
 5. Scezení: Po uplynutí doby macerace sceďte směs přes jemné sítko nebo plátýnko do čisté nádoby. Květy dobře vymačkejte, aby se uvolnilo co nejvíce oleje.
 6. Uchování: Hotový levandulový olej přelijte do tmavé skleněné láhve, která chrání olej před světlem a prodlužuje jeho trvanlivost. Olej skladujte na chladném a tmavém místě.

Nemáte k dispozici levanduli nebo se vám nechce jej vyrábět? Můžete si jej koupit v BIO kvalitě nyní s 10% slevou na webu econea.cz. Stačí do své objednávky na eshopu econea zadat kód ILELK93

Užití Levandulového Oleje

Levandulový olej je univerzálním pomocníkem v domácnosti, medicíně i kosmetice. Jeho použití je rozmanité:

 1. Aromaterapie: Pár kapek do difuzéru pomůže zklidnit mysl a navodit relaxaci. Samostatně koupit zde.
 2. Péče o pleť: Přidáním oleje do krému nebo tělového mléka podpoříte hojení a zklidníte podrážděnou pokožku.
 3. Léčba ran a popálenin: Levandulový olej má antiseptické vlastnosti a podporuje rychlejší hojení.
 4. Repelent: Odpuzuje hmyz, stačí pár kapek na kůži nebo do difuzéru. Návod na výrobu levandulového repelentu zde.
 5. Úleva od bolesti: Masáž s levandulovým olejem může ulevit od bolesti svalů a kloubů.
 6. Proti nespavosti: Několik kapek na polštář nebo do koupele před spaním zlepší kvalitu spánku.

Levandulový olej je skutečným pokladem, který stojí za to mít vždy po ruce. Jeho výroba vyžaduje čas a péči, ale výsledný produkt přináší mnoho užitku pro tělo i duši. Ať už jste nadšený pěstitel nebo milovník přírodní kosmetiky, levandulový olej je ideálním společníkem pro zdravý a harmonický život.

Zdroj obrázek: purplle.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Pošlete odkaz přátelům

Levandulový newsletter

Získejte speciální upozornění ke stříhání levandule, k návštěvě levandulových farem nebo na nové články. S námi už nic neprošvihnete.

Podobné články