Kdy sklízet květy levandule

Levandule se sklízí obvykle od června do srpna.

Mnoho lidí zajímá, kdy sklízet květy levandule. Vychytat tu správnou chvíli není úplně jednoduché, nicméně v dnešním článku přineseme několik tipů, aby sklizeň levandule byla dle vašich představ.

Levandule se sklízí obvykle od června do srpna. Záleží však na účelu použití.

sklizeni levandule

Velmi důležitá otázka je, z jakého důvodu chceme květy sklízet? Právě odpověď na účel sběru bude poměrně dost ovlivňovat i dobu, při které je sběr třeba provést. Možností je hned několik:

1. květy do vázy, pytlíčků nebo paliček

Jestliže chcete květy do pytlíčků nebo na výrobu paliček, je třeba květy sklízet ještě před rozkvetením. Tedy ideálně někdy v průběhu června nebo z počátku července. Pokud by totiž levandule „vykvetla“‎, velmi rychle by opadala a vybledla.

Poměrně zásadní nevýhodou takto rychlého sběru je bohužel fakt, že si neužijete pohled na kvetoucí nádheru na své zahradě obletovanou včelkami, motýly a dalšími.

2. květy na destilaci oleje

Většina levandulových farem květy na destilaci oleje sklízí až po levandulové sezóně, tedy s jejich odkvětem v průběhu srpna. V průběhu sezóny umožňuje kvetoucí krásu obdivovat svým návštěvníkům.

3. květ na semena

Jestliže si chcete vypěstovat vlastní semena levandule, pak je nutné květy levandule v průběhu sezóny nesklízet a nechat úplně uschnout. To nemusí být úplně vzhledné, nicméně si kvetoucí levanduli užijete v maximální možné délce.

Důležité je, že ne každá levandule plodí semena. Pokud jde o Levanduli lékařskou, tak ano, nicméně pokud jde o Lavendin, tedy Lavandula intermedia Grosso, tak ta má bohužel květy sterilní a semena neplodí.

To že se v něm nacházejí semínka poznáte ozývajícím se zvukem při zatřesení. Jen pozor na vysypání semínek při stříhání, mohly by z nich vyrůst kolem vaší rostliny další levandule. Jak si vypěstovat vlastní levanduli se dozvíte v tomto článku.

 

Byl pro vás článek přínosný? Sdílejte ho dál.

3 komentáře. Nechte nové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Pošlete odkaz přátelům

Levandulový newsletter

Získejte speciální upozornění ke stříhání levandule, k návštěvě levandulových farem nebo na nové články. S námi už nic neprošvihnete.

Podobné články